Slider
10
Kwietnia

ZARA uwikłana w sprawę łamania praw pracowniczych

Jak podaje organizacja broniąca praw człowieka La Alameda  w fabrykach produkujących ubrania dla ZARA Man pod Buenos Aires  w sposób rażący łamane są nie tylko prawa pracownicze, ale także prawa człowieka.

Po interwencjach organizacji argentyńskie władze przeprowadziły kontrole we wskazanych obiektach, w wyniku której okazało się, że większość personelu stanowią nielegalni imigranci, w tym dzieci! Ponadto warunki panujące w fabrykach były skandaliczne.

Pracownicy pracowali po 16 godzin 6 dni w tygodniu, nie mieli przerw, nie wolno było im również opuszczać zakładu bez pozwolenia. Ponadto część z nich zamieszkiwała w fabrykach. Rzecznik prasowy La Alamedy ujawnił, że całe rodziny ulokowane były w  niehumanitarnych warunkach, w małych pomieszczeniach, pomiędzy maszynami, materiałami i igłami, praca natomiast odbywała się przy braku odpowiedniej ilości światła (niezbędnej do szycia) i bez wentylacji.

Po opublikowaniu tych informacji w zeszłym tygodniu rzecznik Inditex Group (właściciel marki ZARA) oświadczył, iż firma jest zdziwiona tymi doniesieniami i nie wydaje mu się, żeby sprawa dotyczyła ich poddostawców. Zastrzegł jednak, że nie dysponuje wystarczającą ilością informacji w tej kwestii oraz zadeklarował pełna współpracę przy dochodzeniu. Podkreślił równocześnie, że Inditex, w swoich umowach z podwykonawcami bardzo dokładnie określa kwestie związane z przestrzeganiem praw człowieka i praw pracowniczych oraz samodzielnie dokonuje regularnych kontroli w tych fabrykach.

Jeśli taki będzie rzeczywisty stan faktyczny, wówczas ZARA uniknie odpowiedzialności, a poniesie ją w całości właściciel fabryki, jako niezależny podmiot świadczący usługi przeszycia dla innych marek.

Możliwe jednak, że powtórzy się scenariusz z 2011 roku, kiedy to udowodniono, że w fabryce poddostawcy ZARY w Brazylii  pracowali w nieludzkich warunkach nielegalni imigranci.  Wówczas również Inditex (który nie był właścicielem fabryki) został ukarany grzywną w wysokości 500 000 USD. Firma złożyła przeprosiny Komisji Praw Człowieka w Sao Paolo oraz wypłaciła (niewiadomej wysokości) odszkodowania 15 nielegalnym imigrantom, którzy ucierpieli szyjąc ubrania marki.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: