Slider
17
Kwietnia

Sklepik w internecie- o czym musisz pamiętać!

Na pewno każdy z Was korzystał chociaż raz w swoim życiu z usług sklepu internetowego.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak funkcjonuje taki sklepik? Co należy zrobić aby jego działalność wpisywała się w literę prawa i aby interes takiego internetowego przedsiębiorcy był zabezpieczony?

Mam dla Was kilka rad w tym temacie.

Jeżeli planujecie założyć sklep w Internecie, pomijając konieczność sporządzenia porządnego biznesplanu, w pierwszej kolejności musicie zadbać o Regulamin Sklepu internetowego.

Regulamin taki powinien opisywać zasady obsługi klienta detalicznego w sklepie. Sporządzając ten  dokument należy skonstruować jego treść w taki sposób aby zabezpieczyć swoje- jako przedsiębiorcy- interesy w sposób najpełniejszy.

Należy pamiętać aby w jego treści dokładnie opisać min. problematykę reklamacji, zasady składania zamówienia czy dokonywania zwrotu towarów. Należy także wskazać co obejmuje cena i jakie są opłaty dodatkowe.

Regulamin musi w swojej treści odnosić się także do wskazania klientowi- konsumentowi możliwości dokonania zwrotu towaru w terminie 10 dni od daty zawarcia umowy i od niej odstapić, w związku z treścią ustawy z dnia 2.03.2000r o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za produkt niebezpieczny.

Uwaga termin ten już w niedługim czasie ulegnie zmianie na 14 dni ( w związku z dyrektywą unijną zajdzie potrzeba nowelizacji polskich przepisów w tym zakresie).

Należy także pamiętać, iż przy okazji prowadzenia działalności handlowej w internecie sprzedawca- przedsiębiorca otrzymuje i przetwarza dane osobowe swoich klientów niekiedy w różnych celach: realizacja zamówień, cele marketingowe. Zasada jest prosta w ilu celach przetwarza się dane osobowe tyle wniosków o rejestrację zbioru danych w GIODO należy wypełnić i złożyć.

Do każdego wniosku należy sporządzić politykę bezpieczeństwa i instrukcję zarządzania.

Baza klientów sklepu internetowego stanowi zbiór danych w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych, który powinien zostać zgłoszony do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych.

Powyższe informacje stanowią jedynie wytyczne i warto byłoby przygotować wyżej wskazane dokumenty w sposób profesjonalny i kompletny aby uniknąć w przyszłości problemów i nieporozumień a o takie przy zakupach na odległość nie trudno.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: