Slider
5
Lutego

Mój artykuł w Rzeczpospolitej

Miło mi poinformować, że we wczorajszym wydaniu Rzeczpospolitej ukazał się mój artykuł dotyczący ochrony własności przemysłowej w branży odzieżowej. Możecie przeczytać go tutaj. A dla tych, którzy nie mają dostępu do wydania internetowego skan:

10

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Mikołaj Lech Luty 6, 2013 o 01:42

Gratuluję bardzo ciekawego artykułu. Na prawdę jest się czym pochwalić 🙂

Warto w kontekście wzorów przemysłowych poruszyć jeszcze dwie kwestie. Generalnie przy jakichkolwiek zgłoszeniach do polskiego Urzędu Patentowego (znaki tow., wzory przem, wynalazki) procedura trwa stosunkowo długo. Zwykle od roku do nawet ponad 3 lat przy wynalazkach. Zgłaszając jednak wspólnotowy wzór przemysłowy do OHIM (a jeżeli się nie mylę można można w jednym podaniu zawrzeć nieograniczona liczbę jego odmian) ochronę uzyskuje się po kilku dniach. Jest to jakieś wyjście dla firm którym zależy na szybkiej ochronie. Oczywiście będzie ona iluzoryczna jeżeli nie spełni się warunków nowości i indywidualnego charakteru 🙂

Inna ważna kwestia to ta, że jeżeli naszemu przedsiębiorcy nie będzie się chciało przedłużać ochrony wzoru przemysłowego na kolejne 5 lat (a tak bywa dość często), to nie może się powoływać już na prawo autorskie. Ot taka ciekawostka.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: