Slider
22
Marca

Moda ECO – standard GOTS

Coraz więcej mówi się ostatnio o odpowiedzialnym biznesie i konieczności ochrony środowiska w procesach produkcyjnych. Temat ten dotyczy także branży odzieżowej, a tak zwana moda eco to już nie tylko idea małej grupki ekologów, ale coraz częściej trend, który trafia na światowe wybiegi. Wspomnieć wystarczy chociażby o Stelli McCartney, która od lat tworzy ubrania tylko z organicznej bawełny.

Ale czym jest ekologiczna odzież? To ubrania uszyte z ekologicznie czystych włókien i materiałów, których uprawa i produkcja nie zagraża środowisku, a ponadto dzięki swojej „czystości” nie wywołują one alergii skórnych.

Istnieje wiele certyfikatów i oznaczeń, które gwarantują, że zakupione ubrania spełniły ekologiczne standardy. Wiodącym z nich jest GOTS – Global Organic Textile Standard.

GOTS

Mogą go otrzymać tylko wyroby wyprodukowane z użyciem minimum 70% włókien organicznych. Ponadto wszelkie użyte w produkcji chemikalia (takie jak barwniki, środki pomocnicze) muszą również spełnić określone kryteria toksykologiczne.  Również wybór dodatków (guziki, suwaki) jest ograniczony przez określone standardy.

Oznaczenie GOTS gwarantuje nie tylko standardy jakości samych materiałów, ale również to, że w produkcji przestrzegano standardów gospodarowania wodą, odpadkami, jak również standardów socjalnych, takich, jak: dobrowolność pracy, wolność stowarzyszeń, BHP, płacy minimalnej, braku dyskryminacji, określonych godzin pracy.

Oznaczenie GOTS występuje w dwóch standardach:

  •  „produkt organiczny”: musi zawierać minimum 95% certyfikowanych włókien organicznych
  • „wyprodukowano z x% włókien organicznych”: musi zawierać minimum 70% certyfikowanych włókien organicznych, a w pozostałych 30% włókien nieorganicznych maksymalnie 10% mogą stanowić włókna syntetyczne (25% w przypadku skarpetek, leginsów i odzieży sportowej)

Oznaczenie jest nadawane przez Międzynarodową Grupę Roboczą na rzecz Globalnych Standardów Włókien Organicznych (International Working Group on Global Organic Textile Standard), którą tworzą cztery organizacje: OTA (USA), IVN (Niemcy), Soil Association (Anglia) and JOCA (Japonia). Szcegółowe informacje o GOTS znajdziecie na stronie GOTS.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: