Slider
2
Lipca

Konsumenci zarabiają na odsetkach.

Pisałam wam ostatnio, iż z roku na rok wzrasta liczba osób korzystających z zakupów online. Konsumenci dostrzegają wiele plusów takich transakcji. Zalety te z kolei  przekładają się na wyniki sprzedażowe wirtualnych sklepików.

W ostatnim czasie wykształciła się jednakże dość niepożądana praktyka, jaką jest zarabianie ( o ironio) przez konsumentów na sprzedawcach internetowych. O ile tendencja, którą zaraz wam przedstawię, pojawiła się dopiero w zeszłym roku, o tyle w bieżącym wzrosła w sposób znaczny.

Okazuje sie bowiem, iż na sprzedaży online zarabiają nie tylko prowadzący sklepy. Bardziej przedsiębiorczy konsumenci opracowali praktykę, która pozwala im zarabiać na zakupach i następnie ich zwrotach korzystniej niż jakakolwiek lokata.

Praktyka prezentuje się następująco:

Klienci robią zakupy online za kwoty rzędu kilku tysięcy złotych dokonując przedpłaty. Następnie odstępują od umowy w ustawowym terminie 10 dni i dokonują zwrotu towaru żądając ( zgodnie z prawem) zwrotu pieniędzy wpłaconych wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od daty otrzymania od sprzedawcy gotówki do daty jej zwrotu na rachunek Klienta. Okres taki średnio przy założeniu, że cała transakcja przebiega sprawie wynosi około 20-30 dni.

Odsetki ustawowe w wysokości 13% w skali roku, od kwoty kilku tysięcy złotych za okres ok. 30 dni wynoszą kilkadziesiąt złotych. Przykład odsetki ustawowe od kwoty 3000 zł za okres 1 miesiąca to kwota 33 zł).

Podstawa prawna art. 2 ust 3 ustawy z dnia 2.03.2000r o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

„Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.”

Polak potrafi:)

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jan Marzec 2, 2015 o 14:59

Nigdy wcześniej nie spotkałem się z takimi praktykami, więc dobrze o tym najpierw przeczytać i wiedzieć na co należy zwrócić uwagę.

Odpowiedz

Radca prawny Styczeń 4, 2017 o 23:59

Na szczęście ustawa została uchylona i obowiązuje obecnie ustawa o prawach konsumenta z dnia 30. maja 2014 r.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: